Dlouhé příznaky covidu ohrožují statisíce Čechů, firmy se bojí výmluv

28.09.2021

Až tři nebo čtyři týdny poté, co děti prodělají koronavirus, se u nich může projevit takzvaný Syndrom multisystémové zánětlivé odpovědi u dětí, který může poškodit srdce (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia 

Až tři nebo čtyři týdny poté, co děti prodělají koronavirus, se u nich může projevit vzácný Syndrom multisystémové zánětlivé odpovědi u dětí (PIMS-TS). Projevuje se horečkou a prudkou imunitní reakcí, která může způsobit i poškození srdce. Lze ale léčit, vyžaduje několikadenní hospitalizaci. V Česku se nějakou formou reakce sektaly zatím desítky dětí, píše server Lidovky.cz.

"Je to vážné, avšak optimistické onemocnění; pokud se včas rozpozná a je zařízena hospitalizace a správná péče, má excelentní prognózu," řekla serveru Lidovky.cz Anna Šedivá, primářka Ústavu imunologie 2. LF UK a FN Motol.

Onemocnění je zatím nové i pro lékaře. Ve světě se objevuje od jarní vlny, v České republice až od podzimu, kdy se syndrom objevil zhruba u sedmi desítek dětí mezi dvěma a patnácti lety. Postihuje děti od narození do 21 let. Příznaky jsou vysoké horečky, bolest břicha, vyrážka, průjem, zvracení nebo zánět spojivek.

Nemoc zpočátku může vypadat jako angína. Děti ale později končí na jednotkách intenzivní péče nebo anesteziologicko-resuscitačním oddělení (ARO).

"Po potvrzení diagnózy se začíná s léčbou. Podáváním imunoglobulinů a kortikoidů v infuzi se snažíme rychle přerušit zcestnou reakci imunitního systému - dříve, než poškodí vnitřní orgány," popsal průběh pro server iDNES.cz Jan Lebl, přednosta pediatrické kliniky Fakultní nemocnice v Motole. Kromě této nemocnice se pacienti se syndromem PIMS-TS objevili také v Hradci Králové, Plzni, Brně nebo Ostravě.

Po několikadenní hospitalizaci zpravidla následují každé tři měsíce kontroly na kardiologii, protože poškození srdce je největším a nejčastějším rizikem Syndromu multisystémové zánětlivé odpovědi u dětí.

zdroj: https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/koronavirus-syndrom-multisystemove-zanetlive-odpovedi-u-deti0_2101191131_pj