Takzvaný long covid nebo také postcovidový syndrom, tedy dlouhotrvající fyzické i psychické následky po prodělání covidu-19, mohou nakažené trápit měsíce, ale i roky. Objevily se už s prvními variantami, s příchodem závažnější delty se ale nezhoršily. A změnu odborníci neočekávají ani v případě rozšíření omikronu.
ČLÁNKY
I když covid-19 určuje život společnosti již druhým rokem, komerční pojišťovny na něj nijak speciálně nezareagovaly. V nabídce tak nemají žádné speciální pojištění proti covidu-19. Pojistit se proti němu ale i tak dá.
Čtyřletý Eddie z Brna bojuje s následky koronaviru. Přestože měl bezpříznakový průběh nemoci, nejspíš atypický postcovidový syndrom mu způsobil krvácení do mozku. Boj o život vyhrál, ale k uzdravení má ještě daleko.
Až tři nebo čtyři týdny poté, co děti prodělají koronavirus, se u nich může projevit takzvaný Syndrom multisystémové zánětlivé odpovědi u dětí, který může poškodit srdce (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia
Dlouhý covid, nebo příznaky v hlavě hypochondrů? Pacientům mnohdy nevěří lékaři ani rodiny
Miliony pacientů i měsíce po covidu-19 trápí vysilující symptomy. Mnozí z nich ale musí bojovat ještě na další frontě: Přesvědčit lékaře či své blízké, aby jejich "long covid" brali vážně, píše server Deutsche Welle.
S přibývajícím počtem nakažených covidem-19 v Česku nabývá na rozměrech i problém jménem long covid. Dlouhodobé příznaky snižují výkonnost až na dlouhé měsíce. Zaměstnavatelé se obávají, že lidé mohou nejistou diagnózu zneužívat.
V Česku byl větší výskyt PIMS-TS zaznamenán od poloviny listopadu v návaznosti na vrchol druhé vlny epidemie. Další nové případy jsou však už hlášené i zkraje roku 2021, které již souvisejí s tzv. třetí vlnou covidu.
Pacienti, kteří prodělali covid mají zdravotní problémy trvající až tři měsíce. Ilustrační foto | Foto: David W. Cerny | Zdroj: Reuters
Přestože k nákaze novým typem koronaviru jsou náchylnější muži, dlouhodobou únavu z prodělané nemoci popisují spíše ženy. Právě ony jsou nejčastěji postiženy únavovým syndromem bez ohledu na to, jestli měly lehký, střední, nebo těžký průběh onemocnění.
I mírné případy koronaviru mohou mít závažné dopady, vědci mluví o „postcovidovém syndromu“
Většina případů koronaviru není závažná a nevyžaduje hospitalizaci nebo speciální léčbu. Označovat je za "mírné" může nicméně znamenat, že nemoc podceňujeme, varují lékaři. Někteří pacienti s covidem-19 totiž pociťují příznaky po velmi dlouhou dobu nebo mají komplikace, které se objeví až měsíce po diagnóze.